Lapas

svētdiena, 2020. gada 6. decembris

Auzu pārslu un dažādu sēkliņu maize

Sastāvdaļas: 200 g auzu pārslas; 200 g saulespuķu sēkliņas; 100 g linsēklas; 50 g ceļtekas sēklu  pulveris (psylium husk); 50 g čia sēkliņas; 100 g ķirbju sēkliņas; 500 ml ūdens; sāls



100 g auzu pārslas un 100 g saulespuķu sēkliņas sasmalcina blenderī. Tad samaisa kopā visas sausās sastāvdaļas, pievieno ūdeni (var pieliet arī nedaudz eļļu, bet nav obligāti), rūpīgi izmaisa.   Katrā ziņā ar sēkliņām var variēt - likt mazāk linsēklas, pievienot sezama sēklas utt.  Atstāj mīklu nostāvēties vismaz vienu līdz divas stundas, ideāli ja trīs. Mīkla būs ļoti bieza, bet papildus ūdeni nevajag.  Var veidot ar rokām maizes klaipiņu un cept uz cepamās plāts.  Es cepu, un manuprāt tā ir ērtāk, kēksa formā, kas izklāta ar cepamo papīru. Cep 180 grādos 30 minūtes formā, tad izgāž maizīti uz plāts un cep bez formiņas no otras puses vēl 30 minūtes.Pirms ēšanas atdzesē. Ja šķiet, ka maizes ir ļoti daudz, tad to var sagriezt šķēlītēs un sasaldēt pa porcijām.



Par ceļtekas pulveri (psylium husk)  es pērku iherbā, bet Latvijā var nopirkt arī Dabas stacijā, Biotēkā u.c. veselīga uztura veikaliņos.

Iepērkoties https://www.iherb.com  pirmo reizi ar izmanto 5% atlaižu kodu NUX334




sestdiena, 2020. gada 28. novembris

Biezpiena plācenīši ar kokosriekstu skaidiņām

Sastāvdaļas: 200 g 5% biezpiens; 1 ola; 50 – 60 g rīsu milti; apm 30 g kokosriekstu skaidiņas; 1 ēdamkarote kļavu sīrups


Biezpienu samaisa kopā ar olu un sīrupu (var sablenderēt). Pakāpeniski pievieno miltus - ja sauss biezpiens tad miltus var vajadzēt mazāk un 10 g kokosriekstu skaidiņas. Visu samaisa viendabīga masā.  Mīklu sadala 5 - 7 vienāda lieluma bumbiņās, no kurām ar rokām veido plācenīšus. Katru plācenīti apviļā kokosriekstu skaidiņās.   



Cepamo plāti izklāj ar papīru, liek uz tās plācenīšus, cep 180 grādos 30 minūtes līdz plācenīši ir zeltaini brūni. 

Variācijām mīklai var pievienot  rozīnes, dzērvenes, pildījumā ielikt baltās vai melnās šokolādes gabaliņu,







pirmdiena, 2020. gada 21. septembris

Ideāls biezpiena sacepums

 Sastāvdaļas: 500 g 9% biezpiens; 3 olas; 70 g skābs krējums (vai bezpiedevu jogurts); 60 g kukurūzas ciete; 80 g cukurs (vai medus, vai cukura sīrups; vai cukura aizvietotājs); 80 g rozīnes; 10 g vaniļas cukurs; šķipsniņa sāls


Rozīnes aplej uz piecām minūtēm ar karstu ūdeni, nolej ūdeni un nosusina ar papīra dvieli. Lielā traukā liek biezpienu, samaisa ar olām, pievieno krējumu. Samaisa. Tad pievieno cukuru, vaniļas cukuru un sāli. Samaisa un pievieno cieti. Visu rūpīgi sablenderē , kamēr izveidojas viendabīga masa. Pašās beigās iemaisa rozīnes, vai citus žāvētos augļus vai arī svaigas ogas – mellenes piemēram.
Cepamo formu ieziež ar sviestu un pārkaisa ar cieti vai miltiem. Pārlej mīklu un liek cepties 180 grādos 30 – 35 minūtes.


trešdiena, 2020. gada 16. septembris

Fermentētā griķu maize

Sastāvdaļas: 300 g zaļie griķi; 20 g kokosa milti ; apm 50 - 70 g dažādas sēkliņas; sāls


Griķus sagatavo tāpat kā diedzēšanai   Diedzeti zaļie griķi . Noskalo vairākas reizes, kamēr ūdens ir dzidrs un nav nekādu netīrumu. Tad aplej ar labāko ūdeni kāds ir, apklāj ar dvielīti un atstāj uz 5 -6 stundām.  Pēc tam nolej ūdeni  caur sietu, nevajag skalot. Griķus pārliek blenderī, aplej ar 200 ml ūdens un sablenderē mīklā. Mīklu pārlej bļodā, pārklāj ar dvieli un atstāj uz 24 stundām istabas temperatūrā, tagad notiek fermentācijas process.  Pēc 24 stundām mīkla būs piebriedusi un nedaudz pacēlusies, tagad var pievienot  sāli, sēkliņas un kokosriekstu miltus. Taču bez tā var arī iztikt.  Mīklu pārliek ar cepamo papīru izklātā formiņā un virspusi var izdekorēt ar atlikušajām sēkliņām, atstāj vēl maizi maliņā uz 30 minūtēm.   


Cep 175 grādos apmēram 1 stundu un 10 minūtes. atdzesē un tikai tad sagriež. Var sasaldēt sagrieztu porcijās, un sagatavot svaigu grauzdiņu cepeškrāsni vai tosterī jebkurā brīdī.

piektdiena, 2020. gada 11. septembris

Biezpiena cepumi

 Sastāvdaļas: 300 g 9% biezpiens; 100 g sviests; 250 g kviešu milti; 120 g cukurs; 10 g vaniļas cukurs; 1 tējk cepamais pulveris; šķipsniņa sāls


Biezpienu saberž ar sviestu, var ar blenderi, var ar dakšiņu viendabīgā masā. Sviestam jābūt ļoti mīkstam, vismaz stundu iepriekš vajag izņemt no ledusskapja.  Piemaisa ēdamkaroti cukura un šķipsniņu sāls. Miltus samaisa ar cepamo pulveri un pa daļām iemaisa biezpienā, sākumā maisa ar dakšiņu vai lāpstiņu, vēlāk  ar rokām. Samīca viendabīgu mīklu, mīklai nav jālīp pie rokām, ja gadījumā ir par slapju, iespējams vajag vēl piebērt nedaudz miltus, ja par sausu, tad var pievienot  sviestu vai olas dzeltenumu vai visu olu. Samīca bumbā un sadala 2 daļās,  no šī daudzuma tas būs apm. 340 g. Ietin plēvē liek ledusskapī uz 30 min  līdz 1 stundai.


Atlikušo cukuru sajauc kopā ar vaniļas cukuru, arī sadala 2 daļās.  No mīklas ar rokām izveido taisnstūri, bagātīgi apber ar cukuru un ar mīklas rulli piespiežot izrullē formu nedaudz lielāku, mīklu pārliek uz otru pusi arī apber ar cukuru un pierullē klāt. 



Tā darbojas kamēr izlietots viss cukurs un mīkla izrullēta pietiekoši, apm. 3 mm biezumā. No sānu malām mīlu uzloka līdz vidum un tad pārloka uz pusēm. Iznāk četras kārtas.


Ar asu nazi sagriež šķēlītes apmēram 5 -10 mm biezumā.  Uzber uz darba virsmas  nedaudz miltus un katru cepumiņu pirms likšanas uz cepamās plāts no abām pusēm apviļā miltos - ieliek vienu pusi, tad apgriež uz otru.



Cep 180 grādos 20 - 25 minūtes.  Te jāskatās pēc gatavības, cepumiņiem jābūt smuki brūniem iespējams, ka vajadzēs nedaudz mazāk vai vairāk laika. 


Recepte no Youtube kanāl Кулинарим с Таней.

ceturtdiena, 2020. gada 10. septembris

Diedzēti zaļie griķi


Kā diedzēt griķus?  Internetā var atrast vairākas versijas, taču es daru sekojoši: Būs nepieciešams: zaļie griķi, ūdens, siets, bļoda. Parasti diedzēju apmēram 200 - 250 g griķus, ko varu apēst 4 dienu laikā. Vispirms griķus vajag nomazgāt - vairākas  reizes aplej ar ūdeni (aukstu) un noskalo, līdz ūdens vairs nav duļķains un pa virsu nav nekādu netīrumu. Man sanāk skalot apmēram 6 reizes.



 Tīrus griķus pārleju ar ūdeni, šeit vēlam izmantot labāko, kāds pieejams. Ūdens ir apmēram 2 cm virs griķiem. Pārklāju ar dvieli un atstāju uz 3 – 5 stundām. 



Pēc tam noleju ūdeni un atstāju vēl griķus uz sietiņa, lai kārtīgi notek viss ūdens. Principā jau tagad griķi ir gatavi lietošanai uzturā svaigā veidā vai gatavošanai.  



Tagad griķus diedzēšanai var atstāt tajā pašā sietiņā vai pārlikt bļodā, taču izlīdzināt gar malām uz augšu, tā lai griķi ir plānā kārtā. Var arī pārlikt uz liela šķīvja. Atkal apklāt un atstāt, ledusskapī nevajag likt. 


Jau pēc apmēram astoņām stundām griķi atdzīvojas un parādās dīgsti, nākošajā dienā dīgsti jau ir lielāki. Pēc 24 stundām pārliku griķus uz liela šķīvja, apklāju tos ar plēvi un ievietoju ledusskapī.  





pirmdiena, 2020. gada 7. septembris

Itāļu taralli

Sastāvdaļas: 120 g pilngraudu kviešu milti; 30 g olīveļļa; 60 g baltvīvn; ēdamkarotes sezama sēkliņas, šķipsniņa sāls


Bļodā samaisa miltus ar sāli un sēkliņām, pievieno eļļu un vīnu un izmaisa. Ja šķiet, ka ir par sausu, pievieno papildus ēdamkaroti vīnu. Mīklu pārliek uz galda un mīca, kamēr tā kļūst viendabīga un elastīga (apmēram 7 līdz 10 minūtes).
Tad mīklu saveļ bumbā, ietin to pārtikas plēvē un noliek uz pusstundu "atpūsties".  Galda virsmu viegli apber ar miltiem un izveido no mīklas  plakanu desiņu apm. 5-7 cm platumā, ar nazi sagriež to vienādās šķēlītēs  un veido pusmēnestiņus, salipinot abus galus kopā.  Katlā uzvāra ūdeni, kurā pa vienam liek cepumus, kad tie uzpeld, tas aizņems pāris minūtes, ar karoti uzmanīgi izņem un liek uz papīra dvieļa nosusināties.
Uzkarsē cepeškrāsni līdz 200 grādiem, cepumus kārto uz cepamā papīra un liek cepties 20 - 25 minūtes, līdz tie zeltaini brūni.



pirmdiena, 2020. gada 31. augusts

Kēkss ar aprikozēm un valriekstiem

Sastāvdaļas: kēksam -  300 g kviešu milti; 160 g cukurs; 125 g sviests; 225 g skābais krējums vai jogurts; 3 olas;  80 g valrieksti; 175 g žāvētas aprikozes; 1 ēdamk vaniļas cukurs; 1,5 tējk cepamais pulveris    virskārtai - 75 g milti; 50 g cukurs; 50 g  sviests 


Samaisa sausās sastāvdaļas - miltus, cukuru, vaniļas cukuru un cepamo pulveri.  Pievieno gabaliņos sagrieztu sviestu, vai arī  pierīvē. Ar rokām saberž mīklu drupačās. Sviestam jābūt ļoti aukstam, var ielikt iepriekš saldētavā uz 10 -20 min.


Drupačām pievieno krējumu.  Atsevišķā traukā  saputo olas ar mikseri un arī piemaisa klāt. Pievieno gabaliņos sagrieztas aprikozes (ja ļoti cietas var iepriekš izmērcēt) un sasmalcinātus riekstus.


Mīklu pārlej kēksa formā, kas izklāta ar cepamo papīru.  Šajā brīdī kēksu var jau likt cepties, taču var pagatavot arī virsējo kārtu - samaisa miltus ar cukuru un pierīvē aukstu sviestu. Atkal saberž ar rokām līdz izveidojas viendabīgas drupačas (tāpat kā iepriekš) un uzber pa virsu kēksam.


Cep 180 grādos 60 - 70 minūtes. Gatavu izņem no veidnes un atdzesē uz restītes.

otrdiena, 2020. gada 25. augusts

Mazsālīto gurķu, ziedkāpostu un tomātu salāti

 Sastāvdaļas: 400 g gurķi; 400 g mazie ķirštomāti; 400 g ziedkāposts; daudz zaļumi - dilles; zaļais baziliks; kinza; pētersīļi; var likt 2 daiviņas sagrieztu ķiploku, 1 - 2 ēdamkarotes sāls
Salātiem visi dārzeņi un arī daudzumi variējami, pēc tā, kas garšo un, kas ir pieejams, tāpat arī ar zaļumiem. Ziedkāpostu sadala pa ziediņiem, liek lielā bļodā un uzber nedaudz sāli, sagriež gurķus palielos gabalos, ber klāt un viegli sasāla. Pievieno uz pusēm sagrieztus ķirštomātus.  Ziedkāposti ir vissmalkāk sagriezti, jo tie ir viscietākie, savukārt gurķi - lielākos gabalos. Ja tomātiņi ir pavisam maziņi, tas tos var negriezt uz pusēm, nogriezt tikai augšiņu, lai sāls tiek klāt un sāk izdalīties sula.

 Pievieno sagrieztus zaļumus, ja vēlās ķiplokus, un vēl sāli. Zaļumus var droši griezt ar visiem kātiņiem.  Bet ar sāli nevajag ļoti aizrauties, var sanākt pārsālīt, īpaši ja gatavo lielāku daudzumu, ko nevar apēst vienā dienā. 
Rūpīgi samaisa, nosedz bļodu  ar pārtikas plēvi un liek ledusskapī vismaz uz 24 stundām. Teorētiski salātus var ēst jau pēc stundām 2 - 3, taču ieteiktu pagaidīt ilgāk. Salātus vairākas reizes vēlams kārtīgi, taču ļoti uzmanīgi apmaisīt. Ērti  to visu darīt lielā aizveramā maisā, tad arī vieglāk būs apmaisīt - neverot vaļā, paņem ar abām rokām aiz abiem galiem un vienkārši sakrata.  
Salātus var ēst vairākas dienas, ar katru dienu dārzeņu būs nedaudz vairāk sasālījušies un izteiktāku garšu, būs ļoti kraukšķīgs ziedkāposts, mazsālīts gurķis un saldens tomāts.






pirmdiena, 2020. gada 24. augusts

Sarkanvīna cepumi

Sastāvdaļas: 120 g sarkanais vīns; 70 g neitrāla eļļa; 250 g milti (man bezglutēna); 80 g cukurs (vai cukura aizvietotājs) + vēl 10 g cukurs; 1 tjk cepamais pulveris

 

Ar putojamo slotiņu sajauc kopā vīnu ar eļļu. Citā traukā samaisa kopā sausās sastāvdaļas - miltus, cukuru un cepamo pulveri. Ar rokām samīca mīklu, kamēr tā nelīp pie rokām. Noliek mīklu malā uz vismaz 10 minūtēm, labāk 30. Darba virsmu pārkaisa ar miltiem un izveido no mīklas "desu",  ko sagriež 0,5 - 1 cm šķēlītēs. 


Katru izrullē ar rokām garenu, pārliek uz pusēm un savērpj vienu pāri otrai.  Cepumus bagātīgi apviļā cukurā no abām pusēm.  Un liek uz cepamās plāts, kas izklāta ar papīru


Cep 180 grādos 20 minūtes.  Ja izmanto parasto cukuru, tad tas sāks kust un karamelizēties cepšanas laikā, man ir kokosriekstu cukurs, kas tā arī neizkusa, taču garšīgi bija tāpat.  




Šie vīna cepumi ir  veids, kā izlietot "aizstāvējušos" neizdzertu vīna pudeli:) Sarkano vīnu parasti izmanto saldajiem cepumiem, balto - sāļajiem. Sāļo variantu esmu gatavojusi daudz reizes un tie ir vienkārši lieliski.

 


pirmdiena, 2020. gada 17. augusts

Dalgona kafija

Sastāvdaļas 1 porcijai - 1 ēdamkarote šķīstošā kafija; 1 ēdamkarote cukurs; 2 -4 ēdamkarotes ūdens; 3/4 glāze piens 


Samaisa visu kopā ar mikseri līdz  biezai krēmīgai un gaišākai masai.  Labāk ar mikseri, ar putojamo slotiņu var nesanākt,. Glāzē lej pienu, karstā laikā var pievienot ledu, aukstā - pienu  uzsilda,  un pa virsu liek kafijas putas.