Lapas

ceturtdiena, 2010. gada 30. decembris

Cepumu šokolādes rulete - Saldā brunete

500 g cepumi Selga;  250 g marmelāde; 100 g valrieksti; 100 g žāvētas aprikozes; 100 g žāvētas melnās plūmes; 50 g rozīnes; 50 g žāvētas dzērvenes; 100 g pūdercukurs, 15 g vaniļas cukurs; 150 g sviests, 200 g  šokolāde; 50 g kakao; 40 g saldais krējums



Cepumus salauž gabaliņos, sagriež marmelādi, sasmalcina riekstus. Augļus nomazgā, aprikozes un melnās plūmes arī sagriež gabaliņos. Visu samaisa tā, lai augļi un marmelāde nav salipuši.

Ūdens peldē kausē šokolādi un sviestu, pievieno pūdercukuru, vaniļas cukuru, kakao pulveri un saldo krējumu.  Maisa, kamēr viss izkusis un iegūta viendabīga masa. Tad to pievieno cepumu augļu maisījumam. Kārtīgi izmaisa, liek uz cepamā papīra un veido desas formu. Rūpīgi ietin un liek ledusskapī sacietēt vismaz uz stundām 3 - 4, vēl labāk uz diennakti. 
No šī daudzuma sanak divas saldās desas, katra apmēram 875 g. 

otrdiena, 2010. gada 28. decembris

Tiramisu

 Cepumi „dāmu pirkstiņi”  (Savoiardi vai Loffelbiskuit) – 400 g (2 iepakojumi); 4 olas; 500 g Maskarpone  siers; 250 g (vai mazāk) pūdercukurs; kafija; nedaudz alkohols - brendijs, rums vai mokka; 30 g kakao; 50 g šokolāde

Vispirms uzvāra ļoti stipru kafiju (tā lai gatava kafija sanāk apmēram 400 ml). Atdala olu baltumus no dzeltenuiem un baltumus saputo stingrās putas, pievienojot 1 tējkaroti pūdercukura. Olu dzeltenumus saputo  kopā ar  pūdercukuru. Pievieno Maskarpones sieru un saputo stingrā krēmīgā masā. Tad pievieno saputotos olu baltumus un iecilā tos krēmā.

Atdzesētu kafiju ielej šķīvī un pielej klāt nedaudz alkoholu, bet nepārspīlē - tā, lai nav spirtota garša. Var iztikt arī bez alkohola pievienošanas, garša tāpat būs ļoti laba.
Cepumus pa vienam apmērcē kafijā un kārto lēzenā  traukā  cieši vienu pie otra. Jārīkojas ir diezgan ātri, jo cepumi ļoti labi uzsūc kafiju un ātri paliek slapji.


Kad trauka apakša noklāta ar cepumiem, tad pāri klāj krēma kārtu - pusi no gatavā krēma. Tad atkal klāj cepumu kārtu un pēc tam atlikušo krēmu.
Kūkas virspusi vienmērīgi nobārsta ar kakao un beigās pārber ar rīvētu šokolādi.



Kad viss pabeigts, kūku pārklaj ar folliju un liek ledusskapī vismaz uz 2 - 4 stundām, bet vēl labāk uz 12 stundām.
Var ēst tāpat  " bez nekā" vai ar augļiem, var sagatavot šokolādes vai vaniļas mērci ar alkoholu.


Recepte ņemta no 2003. gada maija Santas.

pirmdiena, 2010. gada 27. decembris

Siera cepumi

Sastāvdaļas: 210 g sviests; 280 g siers; 330 g milti; apm. 50 g ūdens; nedaudz sāls; pipari

Sarīvē sieru. Aukstu sviestu  samaisa ar sāli un pipariem. Iemaisa rīvēto sieru un miltus.  Pamazām lej klāt no aukstu ūdeni tik daudz, lai veidojas viendabīga masa. Jāpiebilst, ka ūdeni vajag maz, tikai tik daudz, lai varētu visu vienmērīgi samīcīt.  Mīklu samīca bumbā un ievieto ledusskapī uz stundu.



No mīklas veido cepumiņus, liek uz pannas un cep 180 grādos 15 - 18  minūtes.

sestdiena, 2010. gada 25. decembris

Mandeļu trifeles

Vajadzēs: 150g rūgtā šokolāde, 40g sviests, 50g pūdercukura, 40g kakao, 50g saldais krējums; 50 g mandeles; 1 olas dzeltenums;  40g kakao konfekšu apvārtīšanai

Šokolādi ļoti lēni izkausē ūdens peldē, pievieno sviestu un krējumu, maisot pieber cukuru, kakao un nomizotas un sasmalcinātas mandeles. Visu maisot karsē  apmēram 3 min. Noņem no uguns  un iemaisa olas dzeltenumu. Tad ieliek ledusskapī uz stundu. 
Pēc tam  ar karoti ņem pa piciņai un ar rokām veido nelielas lodītes, kuras apvārta kakao. Lai vienmērīgi apvārtītu kakao dara tā - bļodiņā ieber nedaudz kakao, tad tajā ieliek dažas konfektes  (3 -5) un apvārta tās bez roku palīdzības, tikai vienmērīgi rinķojot bļodiņu. Konfektes ieliek ledusskapī sacietēt.  


Konfektes uzglabat var apmēram desmit dienas ledusskapī noslēgtā traukā. 
No šī daudzuma sanāk apmeram 40 konfektes. Konfektes ir tumši brūnas, rūgtenas kā īstas trifeles, ļoti garšīgas.

ceturtdiena, 2010. gada 23. decembris

Šokolādes torte (Reine de Saba)

Sastāvdaļas 26 cm diametra tortes formai: 190 g šokolāde; 3,5 ēdamkarotes gatavas stipras kafijas; 190 g izkausēts sviests; 240 g cukurs;  5 mazas vai 4 lielas olas; 1,5 ēdamkarotes pūdercukurs ; 100 g maltas mandeles; nedaudz ( mazāk ka pustējkarote) mandeļu esence; 100 g milti.


Ūdens peldē izkausē šokolādi. Kārtīgi, vairākas minūtes kuļ cukuru ar sviestu līdz tas kļūst viendabīgs un iegūst gaiši dzeltenu krāsu.  Pievieno olu dzeltenumus un kartīgi izmaisa.
Atsevišķā traukā olu baltumiem pievieno nedaudz sāli un saputo mīkstas putas, tad pievieno nedaudz cukuru un turpina putot līdz stingrām  putām.
Ar lāpstiņu samaisa izkausēto šokolādi ar sviesta un cukura masu, tad pievieno samaltas mandeles. Mandeles iepriekš izmērcē un noņem miziņu.   Samaisa. Pievieno ceturto daļu no saputotajiem olu baltumiem, uzmanīgi izmaisa un tad pievieno vēl vienu ceturto daļu olu baltumus un lēnām, visu laiku maisot, pievieno izsijātu cau sietu vienu trešo daļu miltu. Tā pakāpeniski pievieno visus olu baltumus un visus miltus.
Cepamo formu ieziež ar sviestu un vienmērīgi apbārsta ar miltiem. Formā ielej mīklu un cep cepeškrāsnī vidējā līmenī 175 grādos apmēram 25 minūtes. Kūka ir gatava, kad ir pacēlusies un 5 -6 cm no malas, iebakstot ar kociņu, kociņš iznāk ārā sauss. Kūkas vidum, pārbaudot ar kociņu, nav jabūt sausam, bet gan nedaudz sķidram.


Kūku formā atstāj atdzist 10 minūtes, tad uzmanīgi izņem no formas, apgāžot uz trauka ar otru pusi.





Tad pagatavo šokolādes glazūru no 50 g piena šokolādes, 45 g sviesta un 1 ēdamkarotes ruma vai stipras kafijas. Šokolādi kausē ūdens peldē, klāt pievieno karoti stipru kafiju. Kad šokolāde izkususi, tad pamazām pa 15 g lielām porcijām piecieno klāt  sviestu. Visu laiku maisa. Tad ievieto bļodiņu ar glazūru vēsā ūdenī, lai atdziest un masa kļūst vijīga.  Glazūru klāj uz pilnībā atdzisušas kūkas. Izlīdzina vienmerīgi pa kūku  ar lāpstiņu vai nazi.

Recepte ir no Džūlijas Čaildas receptēm, frenchcooking.ru

Augļu un riekstu konfektes

Sastāvdaļas: 250 g melnās plūmes; 250 g žāvētas aprikozes; 50 g kaltētas dzērvenes; 200 g valrieksti; 50 g medus; 45 g citronu sula;   apm. 300 g  melnā šokolāde


 Nomazgā riekstus un žāvētos augļus. Sasmalcina. Var to darīt ar nazi, bet vienkāršāk būs ar gaļas maļamo mašīnu ar lielākajiem caurumiņiem. Konfektēs var likt jebkādus žāvētos augļus un jebkādus riekstus, kuri garšo. Visu saber vienā bļodā un pievieno medu. Klāt lej kādu skābenu sīrupu (piem.cidoniju sīrupu) vai citronu sulu. To dara pakāpeniski visu maisot, jo, iespējams, nemaz 50 g nebūs vajadzīgi, jo augļi paši par sevi jau ir mitri.  Labāks ir nedaudz biezāks konfektes pildījums.


Kārtīgi samaisa līdz izveidojas viendabīga masa un tad ar rokām veido mazas bumbiņas. 


Ūdens peldē izkausē melno šokolādi.  Bumbiņas izmērcē šokolādē un katru liek uz atsevišķas papīra formiņas vai uz sķīvja. Kad konfektes gatavas, tās liek ledusskapī un ļau sacietēt. Konfekšu garša ir līdzīga Serenādēm. 


Melnās šokolādes vietā var ņemt balto šokolādi. Gatavas konfektes var dekorēt ar baltās šokolādes skaidiņām vai sasmalcinātiem riekstiem.
Pēc tam konfektes var uzglabāt ledusskapī slēgtā traukā apmēram nedēļu.

trešdiena, 2010. gada 22. decembris

Kokosriekstu konfektes

Vajadzēs: 150 g kokosriekstu skaidiņas; 170-180 g iebiezinātais piens ar cukuru; mandeles

Bļodā samaisa kokosriekstu skaidiņas ar kondensēto pienu. Kondesēto pienu labāk izvēlēties tādu, kuram nav klāt palmu eļļa un vēl kaut kādas ne pārāk labas piedevas. Noliek uz kādu brīdi malā, lai pastāv.

Tikmēr var nolobīt mandelēm miziņu. Kā to dara? Vienkārši - aplej mandeles ar karstu ūdeni un pēc minūtēm desmit miziņa viegli nolobāma. Ja nesanāk, tad aplej vēlreiz ar ūdeni un mēģina atkal pēc pāris minūtēm lobīt, tad noteikti sanāks.
Tad ņem kokosriekstu kondensētā piena masu un veido bumbiņas, pa vidu iespiež veselu mandeli. Konfekti vēl var apviļāt kakao.


No šī daudzuma sanāk apmēram 20 konfektes, tādat mandeles vajag tik pat daudz.  Noliek vēsā vietā.

Par Rafaello gan es šīs konfektes nesauktu, kopīgs  ir tikai tas, ka abās ir kokosa skaidiņas un mandele.
Konfektes uzglabā noslēdzamā kastītē ledusskapī. Glabāšanas laiks ne vairāk kā nedēļa.

svētdiena, 2010. gada 19. decembris

Instrumenti

 Fantastiski, gada labakais koncerts!!!

Pavisam vienkārša maizīte

Sastāvdaļas: 2 glāzes kviešu milti; 2 glāzes rudzu milti; 25 grami raugs; 1,5 tējkarote sāls

Lielā bļodā sajauc miltus, pieber klāt sāli. Siltā ūdenī izkausē raugu. Miltiem, pakāpeniski maisot, lej klāt ūdeni. Visu nelej uzreiz, jo iespējams ūdeni vajadzēs nedaudz mazāk vai arī nedaudz vairak. Mīklai jābūt diezgan biezai, bet tādai, ko var samaisīt ar karoti.



 Bļodu apklāj ar pārtikas plēvi vai dvielīti un noliek mīklu uzrūgt 18 stundas.


Nākošajā dienā mīklu ar karoti vai lāpstiņu noņem no bļodas malām un izgāž  uz cepamās pannas, kas izklāta ar cepamo papīru vai ieziesta ar sviestu un nedaudz apbērta ar miltiem. Piedod maizītei vēlamo formu, apber nedaudz ar miltiem,  apklāj ar dvielīti un atļauj mīklai vel nostāvēties kādas divas stundas.


Pēc tam liek cepeškrāsnī uz 220 - 230 grādiem 25 - 30 minūtes. Kad virspusīte ir apbrūnējusi un iedurot kociņu, tas iznāk  arā sauss, tad maizīte ir gatava.



Nākošo reizi, kad cepšu maizi pēc šīs receptes, mīklu dalīšu uz pusēm diviem kukulīšiem. Garša maizei ir ļoti laba un ir iespējams eksperimentēt ar dažādu veidu miltiem, tapat var likt arī klat rozmarīnu, olīvas vai kaltētus tomātus. Var cept arī ar kanēli, kardamonu, krustnagliņām un klāt pievienot rozīnes.

otrdiena, 2010. gada 14. decembris

Pica, kādu cep Mūsu Mājās

Rauga mīkla, tomātu mērce; gaļa, paprika, sīpoli; tomāti; marinēti gurķi; konservēti ananāsi; šampinjoni, olīvas s..... utt. viss kas garšo; rīvēts  siers (jebkāds, kas garšo); mocarella; zilais  siers .... utt.;  rozmarīns; timians; baziliks; majorāns.... 

       Vispirms sagatavo visu, ko plānots likt uz picas. Sagriež gaļu, dārzeņus, ananāsus un olīvas. Sarīvē sieru.




    Izmanto pašu gatavoto rauga mīklu.  Ņem pusi no mīklas, apber galda virsmu ar miltiem un mīlu izrullē cepamās plāts lielumā. Var mīklu veltnēt jau uzreiz uz  cepamā papīra. Ieklāj izveltnēto mīklu uz pannas uz cepamā papīra vai arī pannā, kura ieziesta ar sviestu.  Mīklu pārsmērē  plānā kārtiņā ar  tomātu mērci, pārber ar garšvielām - tas var būt maisījums picai vai kādas citas garšvielas. Bet nepārspīlē, jo visi produkti, ko liek virsū jau ir ar garšām  Tomātu mērci arī izmantojam pašu gatavoto.
    Tad kārtām liek visus produktus, ko iecerēts - sīpolus, gaļu, marinētos gurķus, ananāsus, papriku, tomātus ..... visu, kas garšo.

Bagātīgi pārber ar sarīvētu sieru. Var likt dažādus sierus.



     Cep cepeškrāsnī 210 - 225 grādos 20 - 25 minūtes. Mīkla malās būs kļuvusi brūna.



      Es ļoti labi zinu, ka mēs  patiesībā necepam picas, bet gan sāļos plāceņus vai  pīrāgus. Bet man neviens nav aizliedzis saukt to par picu.:)


sestdiena, 2010. gada 11. decembris

Rauga mīkla

Sastāvdaļas:  1 glāze piens (apm. 270 g); 50 g raugs; 150 g sviests; 2,5 - 3 glāzes milti (400 - 480 g); 3 ēdamkarotes olīveļļa; 1 tējkarote sāls; 1,5 - 2 ēdamkarotes cukurs

Krūzītē "atdzīvina" raugu - raugu samaisa ar cukuru.


 Pannā uz nelielas uguns liek kausēties sviestu. Bļodā lej uzsildītu pienu, iemaisa pienā sāli, pieliek klāt "atdzīvinato"  raugu. Izmaisa, tad lej klāt izkausēto sviestu -  sviests nedrīkst būt karsts, tam jābūt tādam pašam kā pienam. 


Ber klāt miltus (vislabak sijājot caur sietiņu). Miltus ber pamazām, sākumā mīklu maisa ar karoti, vēlāk jau   mīca ar roku.

Pa vienai karotei lej eļļu. Mīklai jābūt tādai, ko viegli mīcīt un viņa nemaz nelīp pie rokām.  Dažreiz milti ir nepieciešami vairāk un tad arī eļļa būs vajadzīga nedaudz vairāk.  Mīklu izmīca, apklāj bļodu ar pārtikas plēvi un ievieto mīklu uz pusstundu ledusskapī.


Pēc pusstundas mīkla būs uzrūgusi.  


Galda virsmu uz kuras paredzēt mīklu rullēt, apbārsta ar miltiem, ņem no mīklas gabalu un izveltnē plānā kārtā. Mīkla ļoti labi rullējas un nelīp ne pie galda ne pie mīklas ruļļa.

No šī mīklas daudzuma sanāk apmēram 42 pīrādziņi, vai divas plātsmaižu vai picu pamatnes.
Ja no mīklas iecerēts cept kādu saldo maizi vai bulciņas, tad cukuru mīklai vai likt  trīs ēdamkarotes.
Recepte ņemta no Monikas Zīles grāmatas "Nepareizais ķēķis".

trešdiena, 2010. gada 8. decembris

Burkānu, puķkāpostu, kartupeļu biezenis

Vajadzēs: 3 burkāni; 3 kartupeļi; 1/2  puķkāposts;  200 ml piens; 2 ēdamkarotes kausētais siers; sāls; pipari; baziliks; šķipsniņa rīvēts muskatrieksts; dilles



   Nomizo burkānus, sagriež ripiņās un liek katlā vārīties. Kad burkāni mīksti, klāt liek kartupeļus - nomizotus un sagrieztus un puķkāpostus - nomazgātus un sadalītus. Dārzeņiem pielik garšvielas - sāli,  piparus un baziliku. Var likt arī buljona kubiņu. Dārzeņus vāra nepārāk lielā ūdens daudzumā.  Atsevišķā katliņā liek vārīties pienu.  Gataviem dārzeņiem nolej lieko ūdeni un dārzeņus saspaida, pamazām lej klāt vārošu pienu un izmantojot mikseri, visu sajauc. Pieliek klāt divas ēdamkarotes kausēto sieru, pieber muskatriekstu, dilles un izmaisa.
   Var likt klāt  arī sviestu, un arī burkānus apcept sviestā, bet tad biezenis būs barojošāks.

Vistas fileja ar Kellogs`s pārslām

Vajadzēs: 1 vistas fileja; 2 saujas Kellogs pārslas (parastās, nesaldinātās); sāls; citronpipari, eļļa cepšanai

Vistas fileju sagriež mazākos gabalos, sasāla un sapiparo. Atstāj uz pāris minūtēm. Kellog`s pārslas saberž mazākos gabalos un tajos panē filejas gabalus. Cep eļļā no abām pusēm kamēr gatavi.
   

pirmdiena, 2010. gada 6. decembris

Ķermeņa sviesta krēma gatavošana

Nepieciešams: 90 g šī sviests; 45 g kakao sviets; 3 ml buriti eļļa; 47 g vīnogu kauliņu eļļa; 4 pilieni burkānu sēklu ekstrakts; 6 pielieni  lavandas ēteriskā eļļa; 5 pilieni laima ēteriskā eļļa; 5 pilieni ylang ylang ēteriskā eļļa


Traukā sasver sviestus, bāzes eļļas un liek ūdens peldē, lai izkūst. Svarīgi ir to darīt uz mazas uguns un kausēt visu lēnām, lai nepārkarsētu sastāvdaļas. Kad viss izkusis, tad pievieno ēteriskās eļļas vai smaržeļļas.

Ēteriskās eļļas pievieno kādus 10 - 15 pilienus pēc savas patikas, bet vienā krēmā nevajadzētu likt vairāk, kā trīs veidu ēteriskās eļļas.  Ar mikseri vai piena putotāju visu puto apmēram  minūti. Tad maisījumu ieliek saldētavā vai dzesē auksta ūdens peldē kādas piecas minūtes.  Tā atkārto putošanas un dzesēšanas darbības tik reizes, kamēr masa iegūst  sviestaina krēma konsistenci. Es putošanu un ievietosanu saldētavā atkārtoju četras  reizes. Tas jādara tādēļ, lai iegūtu krēmīgu,  viendabīgu masu.
No šī daudzuma sanak kādi 200 g ķermeņa sviesta krēma. To sapilda vienā vai vairākos trauciņos. Krēms ir gatavs lietošanai pēc vienas diennakts. Krēms sanāk ļoti taukains un ir lielisks līdzeklis cīņai ar sausu ādu ziemā.

Recepte ir pieejama uzjaucpats.lv

svētdiena, 2010. gada 5. decembris

Piparkūku glazūra


1 olas baltums; 1 glāze pūdercukurs; daži pilieni citronu sula


Visu kopā puto apmēram 10 minūtes. Ja puto ar putojamo slotiņu, tad būs jāputo, iespējams, ilgāk. Glazūrai jābūt  koši baltai un pabiezai.  Tad gatavu glazūru ar karoti iepilda konditorijas maisiņā un izmanto pašu tievāko uzgali. Zīmē uz piparkūkām visu ko vēlas!  Ja glazūra sāk cietēt, tai pievieno vēl dažus pilienu citronu sulu un saputo.

Glazūru var iekrāsot ar biešu vai burkānu sulu, brūnu krāsu iegūst pievienojot kakao.
Ja piparkūkas dekorē ar glazūru, tad pirms cepšanas tās ar olu nepārsmērē.
Piparkūkas var dekorēt arī ar ar magoņu sēkliņām,kokosskaidiņām; veselām vai sasmalcinātām mandelēm; saulespuķu vai sezama sēkliņām. Tādā gadījumā, pirms dekorēšanas, cepumu pārsmērē ar sakultu olu.

sestdiena, 2010. gada 4. decembris

Lēcu biezputra ar kurkumu

100g  Indijas lēcas (moong dal); 220 ml ūdens; nepilna  tējkarote kurkuma; 1ēdamkarote  olīveļļa; 1ēdamkarote citrona sula; malti melnie pipari; jūras sāls


    Ielej katlā ūdeni , pieliek kurkumu un  lēcas. Uzvāra, uzliek vāku, samazina liesmu un vāra aptuveni 20 - 25 minūtes. Lēcām  jābūt mīkstām un ūdens ir uzsūcies. Zirņi būs javāra dažas minūtes ilgāk. Pieliek olīveļļu, citronu sulu un melnos piparus, sāli un kārtīgi samaisa.
    Lēcu vietā var izmantot šķeltos zirņus.